Naše hovězí maso

Náš BIO chov Aberdeen Angus

Ekologicky chované plemeno masného skotu Aberdeen Angus (viz samostatný článek na našich stránkách) poskytuje hovězí maso výjimečné kvality.

Skot není ustájen, je prakticky celoročně venku a v zimním období má k dispozici rozměrný stájový přístřešek s betonovou podlahou a podestýlkou ze slámy. Skot, na rozdíl od konvenčních chovů, je krmen v době vegetace pouze pastvou a v době, kdy je pastvy málo a také mimo vegetační dobu, je přikrmován pouze senem a senáží, která je produktem ekologického hospodaření na loukách a orné půdě, kterou obhospodařujeme. To je nevýhoda farmáře č. 1, protože zvířeta při absenci vysoce energetického krmení, jako je jádro (obilí), nebo různých siláží (kukuřice,...) mají samozřemě nižší užitkovost, to je nižší denní přírůstky a tím i dosahují nižší celkové hmotnosti v mladém věku.

Mladí býčci po dosažení věku cca 9 měsíců jsou chováni odděleně od základního stáda spolu s ostatními býky. Jalovičky ve věku cca 1 rok jsou prodávány dále, případně ponechány na rozšíření počtu matek základního stáda. V našem ekologickém chovu pracujeme s tzv. uzavřeným obratem stáda, do kterého obvykle nepřikupujeme další skot, ale využíváme námi odchované kusy.

Suché zrání

Býci po dosažení věku 20 - 24 měsíců jsou poraženi na ekologických jatkách a maso je převezeno do našeho zařízení, kde ve čtvrtích zraje při teplotě 0 - 4 °C několik týdnů, což se označuje jako proces suchého zrání. V těchto okamžicích svalová vlákna pozbývají své tuhosti a mění se v budoucí delikatesu. V tomto momentu však maso zároveň pozbývá část vody, která se uvnitř něj nachází a snižuje se jeho hmotnost. To je nevýhoda farmáře č. 2, protože chybějící kila jsou samozřejmě znát při dalším prodeji.

Dvě "nevýhody farmáře" jsou ovšem ve skutečnosti výhodou pro spotřebitele! Výsledný produkt, kterým je hovězí maso, tím nabývá neuvěřitelnou kvalitu a je nejen mnohem jemnější a chutnější, než maso z konvenčního chovu, ale dokonce i mnohem zdravější.

Takto získané hovězí maso neobsahuje rezidua chemických přípravků používaných v konvenčním zemědělství a také rezidua různých léčiv, ale naopak obsahuje vysoký podíl omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou velice vhodné pro výživu lidí.

V USA a Kanadě, které jsou známé svou spotřebou hovězího masa, ale také tradicí a kulturou spojenou s jeho získáváním a zpracováním, již více let sktriktně odlišují při nákupu hovězího masa dvě kategorie. První je na trhu významně levnější, tzv. Grain-fed (volně přeloženo: krmeno jádrem) a druhou je tzv. Grass-fed (krmeno travou), která je mnohem žádanější, chutnější, zdravější, ale také z výše uvedených důvodů mnohem dražší.

Výrobní prostory

V roce 2017 jsme vybudovali zcela novou chladírnu s bourárnou, které splňují přísné hygienické a veterinární požadavky ČR a EU a naše produkty Vám nabízíme v nově zbudované prodejně na naší farmě v Podlesí. Náš provoz průběžně vylepšujeme.

Nabízíme mixované balíčky o hmotnosti cca 5 kg, které obsahjí cca 2 kg hovězí zadní, 1 kg hovězí na polévku a omáčku (žebro, hrudí) a cca 2 kg hovězí přední. Samostatně nabízíme roštěnou (nízký roštěnec), svíčkovou a dále různé druhy již naporcovaného masa připraveného na různé druhy steaků. Hovězí maso je dobře opracováno, uchováváno a zpracováváno při nízkých teplotách a dále vakuově baleno v profesionální vakuové baličce Henkelman Jumbo.

Sous vide

Pro fajnšmekry, kteří připravují své steaky metodou sous vide, je jistě příjemné, že vakuované steaky mohou rovnou ponořit do sous vide hrnce a začít připravovat. Více o metodě sous vide naleznete například na  této stránce.

Mokré zrání

Po vakuování pokračuje proces zrání masa, který se mění na tzv. mokré zrání. Tím se dále zlepšují jeho chuťové a fyzikální vlastnosti, což se projeví při přípravě Vašich domácích dobrot. Zavakuované maso získává tímto procesem delší dobu trvanlivosti a při správném uchování vám v chladničce vydrží i několik týdů. (zde je na místě důležitá poznámka: po delším pobytu ve vakuovaném balení se může zdát, že uvolněné šťávy nelibě zapáchají a maso není v pořádku, ale opak je pravdou! Po osušení, případně omytí, je maso perfektní, absolutně připravené ke kulinářské úpravě.)

Příprava kvalitních jídel

Pro dokonalé využití našeho masa výjimečné kvality Vám doporučujeme nezanedbat zásady přípravy steaků a dalších jídel z hovězího masa, které naleznete třeba na této stránce.

Náš cíl, který jsme měli v minulosti před sebou, se tedy podařil a nyní máme k dispozici perfektní produkty v BIO kvalitě, které Vám chceme v příštích letech nabízet.